BOLEST PŘI KOJENÍ

23.07.2019

Bolest během kojení dnes trápí víc než polovinu maminek. Jak to vlastně je? Má kojení bolet? Odpověď je - rozhodně ne.

Jediná chvíle, kdy kojení může mírně bolet nebo být nepříjemné, jsou první dny po porodu. Vlivem poporodních hormonů, může být kojení ze začátku trochu nepříjemné a může chvíli trvat, než si prsa "zvyknou". Určitě by ale nemělo jít o dlouhodobou bolest. Jakmile začíná být kojení nesnesitelné a maminka se děsí chvíle, kdy bude muset zase kojit, je něco špatně a je potřeba hledat příčinu bolesti.


Možností proč se bolesti objevují je opravdu spoustu. Řekneme si o těch nejčastějších.


1.    "špatné" přisávání 

Záměrně je slovo špatné v uvozovkách. Miminka nemusíme učit jak se kojit, jde o jejich přirozený reflex. Jsou ale případy, kdy může být sání negativně ovlivněno a neplecha je na světě. Nejčastější příčinou je nedostatek kontaktu miminka s matkou ihned po porodu a absence samopřisátí. Problémy může způsobit i používání separačních pomůcek. Jde o dudlíky, používání lahví se savičkami nebo kojení přes kloboučky. Proč nepoužívat kloboučky na kojení?  Věnovali jsme tomuto tématu celý článek, který si můžete přečíst zde. Někdy jde pouze o nepochopení vrozených reflexů dítěte. V tomto případě stačí pouze změnit polohu, ve které se miminko kojí a problém může být vyřešen.

2.     ragády 

Díky špatnému přisátí nebo kvasinkám můžou vzniknout bolestivé ragády. Jsou to otevřené rány na bradavce, ze kterých může téci i krev. Je potřeba je co nejdříve zahojit, aby žena mohla bez problémů kojit, protože ragády jsou velmi bolestivé.

3.     stres 

Ano, i stres může způsobit bolesti při kojení. Při stresu se totiž sníží tělesná teplota, stáhnou se svaly, blokuje se hormon oxytocin a mléko miminku nemusí téct tak, jak by si úplně představovalo. Může tedy více sát a to může být nepříjemné. Díky stresu také vylézá z těla kvasinka.

4.     kvasinková infekce

Kvasinka bývá nejčastější příčinou bolestivého kojení. Infekce je v celém těle a proto je třeba léčit ji komplexně. Její léčba je běh na dlouhou trať. Základem je protikvasinková dieta, která bojuje s kvasinkou uvnitř těla. Je vhodné ji podpořit také lokálně přímo na bradavce a v ústech dítěte. Kvasinkové infekci jsme věnovaly celý článek

5.     syndrom bílé bradavky (vazospazmus) 

Tento syndrom je velimi vzácný, ale občas se vyskytne. Projevuje se ostrou bodavou bolestí. Každá žena může mít bolesti v jiný čas - některá na začátku kojení, jiná v průběhu nebo na konci. Většinou se projevuje u žen, které mají bradavky citlivé na chlad. Jedná se o stažení cév, kdy dojde k odkrvení a bradavka bývá po kojení zcela bílá. Není to ale pravidlem. Postupně se zase nalije krví a dostane svoji původní barvu. Většinou zmizí do 3 měsíců věku miminka. Tento problém nemá moc řešení. Dá se pomoci teplými obklady před kojením, potíráním odvarem ze zlatobýlu a zvýšeným příjmem vitamínu B6.


O dalších přičinách bolestí se dozvíte na našem kurzu  "Co vám o kojení neřekli?" v Hradci Králové nebo v našem VIDEOKURZU, který můžete absolvovat z pohodlí domova.