DĚTSKÉ VYCHYTÁVKY A JEJICH VLIV NA KOJENÍ

23.08.2019

Dudlíky, lahvičky, kloboučky, brčka, kapsičky, ale také třeba zavinovačky a mnoho dalšího.
Všechny tyto věci mohou pomoci, ale také zkomplikovat život nejedné mamince. Co dělají tyto separační pomůcky s miminkem a jak mohou ovlivnit kojení? Pojďme se na to podívat.

1. DUDLÍK

Dudlík je jednou z nejvíce používanou pomůckou. Může vám pomoci v jedné věci - a to uklidnění miminka. Je ale tato pomůcka opravdu nutná? Dá se obejít bez ní? Odpověď je určitě ano. Jaká jsou tedy rizika jeho používání:

  • odmítání kojení

Miminko zapojuje při sání z prsu úplně jiné mimické svaly než při "cumlání" dudlíku. Může dojít k narušení sacího reflexu a problém může být na světě. Miminko je zmatené, jaké ty svaly má teda zapojovat, navíc mu z dudlíku nic neteče. Může tedy dojít k tomu, že se miminko nebude chtít přisát a bude vaše prsa odmítat. Co v takovém případě dělat? Je potřeba co nejdříve odstranit příčinu a tou může být právě dudlík. Pokud se ani po odstranění šidítka nebude chtít miminko přisát, můžete postupovat takto. Některé děti jsou schopny si velice rychle sací reflex obnovit, jiným to trvá delší dobu, a to třeba i několik týdnů. Žena by si tedy vždy měla položit otázku: "Převažují pro mě výhody dudlíku nad případnými riziky jeho používání?" Každé miminko je jiné a zrovna tomu vašemu nemusí dudlík způsobit žádné potíže. Nebo také může napáchat velkou neplechu a ne každá žena je bojkot schopna ustát, pak může dojít k předčasnému odstavení miminka.

  • špatné přisátí

Dudlík může způsobit narušení sacího reflexu. To znamená, že se miminko bude na prso špatně přisávat a může způsobit bolestivé ragády na prsou matky. Opět je potřeba odstranit příčinu tohoto problému. Pokud jste ale pro použití dudlíku z jakéhokoliv důvodu rozhodnutí, doporučujeme ho zkoušet až po šestinedělí.

  • kousání

Miminko může začít kousat při kojení. Opět jde o zapojování jiných mimických svalů a také o to, že pokud miminko kousne do dudlíku, ten se neozve a nebolí ho to.

  • zakrytí problémů

Tím, že se miminko "ududá", nebude tolik plakat a nedá tím najevo, že ho např. bolí bříško nebo cokoliv jiného. Nemusíte tak včas odhalit možné alergie, bolesti a podobné.

  • snížení laktace

Dalším problémem při používání dudlíku může být snížení laktace u matky. Tím, že má miminko v puse dudlík, se nebude kojit tak často, jak by se kojilo, kdyby ho nemělo. Bude také delší dobu spát, a to může opět vést ke snížení množství mléka, protože četnost kojení se nepřirozeně sníží. To může následně vést k předčasnému odstavu. 

Používat nebo nepoužívat tedy dudlík?

Spousta žen o těchto rizicích není informována. Naopak se jí dostávají rady, že dudlík nemůže způsobit žádné potíže, že miminko bude díky dudlíku déle spát nebo, že se díky dudlíku naučí kojit. Jsou to ale nepravdy, které vám mohou kojení zkomplikovat. Proto by každá žena měla o těchto rizicích vědět a rozhodnout se podle sebe a svých pocitů.


2. KOJENECKÉ LAHVE

Ať už skrz lahvičku se savičkou podáváme odstříkané mateřské mléko, umělou výživu nebo vodu je potřeba si říci, že žádná savička nemůže nahradit prso. Mléko nebude nikdy téci stejně jako z prsa. Při používání lahvičky teče miminku tekutina přímo do úst bez toho, aby muselo vyvinout jakékoliv úsilí. Na to si miminko rychle zvykne a problém může být na světě. MIminko zapojuje při pití z kojenecké lahve jiné mimické svaly a chybí zde důležitá věc - a to je kontakt s matkou.

3. KLOBOUČKY NA KOJENÍ

Tomuto tématu je věnován náš samostatný článek. Můžete si ho přečíst zde.

4. OVOCNÉ KAPSIČKY, BRČKA

Ani jejich používání není úplně bez rizika. Může opět dojít k narušení sacího reflexu nebo kousání. Nemusí se samozřejmě stát vůbec nic, jen je dobré znát rizika a vědět, jak případně vzniklý problém řešit.

5. ZAVINOVAČKA

Ano, i obyčejná zavinovačka může způsobit problémy s kojením. Pokud spí miminko v zavinovačce, dojde k "vypnutí" jeho přirozených reflexů. Nemůže se hýbat a dochází ke zvýšení jeho tělesné teploty. Obzvlášť použití zavinovačky společně s dudlíkem může způsobit potíže. 

Miminko spí nepřiměřeně dlouho, tím pádem se nekojí tak často a u matky dochází k poklesu laktace. Mezi lidmi panuje velký mýtus, že miminko se v zavinovačce uklidní a lépe spí. Není tomu ale tak. Opravdu dojde k "vypnutí" jeho vrozených reflexů a miminko šetří síly. Pokud použijete zavinovačku na pochování miminka návštěvou, je to něco jiného, než když v ní miminko spí několik hodin.


Jak s těmito informacemi naložit?

Tolik k nejčastěji používaným pomůckám. Je na zvážení každé ženy, zda tyto věci bude nebo nebude používat. Je ale dobré, aby byla informována o rizicích a přínosech těchto pomůcek a svobodně se rozhodla, zda je použije. Většina žen tyto pomůcky používá právě proto, že je to v naší společnosti "normální". Neví už ale o problémech, které mohou způsobit.

Pokud se chcete o kojení dozvědět více, přihlaste se na náš kurz "Co vám o kojení neřekli?" nebo si můžete zakoupit náš VIDEOKURZ a vše si poslechnout v pohodlí domova.