DĚTSKÝ SPÁNEK - 1. díl

03.01.2020

"Nekojte své miminko v noci, je potřeba aby prospalo celou noc."

"V 6 měsících by miminko mělo mít svůj vlastní pokoj a spát celou noc."

"Nespěte se svým miminkem v jedné posteli, můžete ho zalehnout."

Věty, které rodiče slýchají dnes a denně. Jsou ale pravdivé? Na to, jak je to s dětským spánkem a nočním kojením, se podíváme v tomto článku.


O spánku miminek i starších dětí se traduje spoustu věcí. Na rodiče je vyvíjen tlak, aby nespali se svým miminkem v posteli, aby už miminko prospalo celou noc, aby ho v noci maminky nekojily, aby se nerozmazlilo. V tom všem ale zapomínáme na tu nejdůležitější věc - základní potřeby samotného miminka.


Naše očekávání

Společnost vytvořila univerzální představu o tom, jak by mělo miminko spát, kde by mělo spát a kdy by se mělo krmit. A předpokládáme, že naše miminka tyto očekávání naplní a vůbec nebereme v úvahu jejich individualitu. Potom nás ale překvapí realita. Miminko se chce kojit nonstop, chce být neustále u vás, chce spát s vámi v posteli a budí se v noci každou hodinu nebo častěji. Pojďme si ukázat proč tomu tak je.

Očekávání miminka

Když se miminko narodí, nemá tušení, do jaké doby a kultury se narodilo. Neví, že se rodí do doby, kde je bezpečno a nehrozí mu tak útok predátora. Miminka jsou biologicky naprogramována k tomu být se svoji matkou v neustálém kontaktu. Očekávají, že budou neustále v blízkosti matky, protože kdykoliv tomu tak není, hrozí jim smrt. Když je dítě oddělené od matky, nachází se ve stavu neurologické krize. Je to zcela přirozené biologické nastavení miminka.

Kontakt a vývoj mozku dítěte

Miminka se rodí s 25% kapacitou svého mozku. Je to dáno změnou naší pánve v průběhu evoluce. Nyní se nemůže narodit plně vyvinuté miminko, nevešlo by se do porodních cest. Proto se rodí miminka nezralá a aby se mohl mozek zcela dovyvinout, je třeba kontakt s matkou, láskyplná péče a kojení.

Miminko a matka jako jeden celek

Matčino tělo je nejlepší prostředí pro to, aby se miminko adaptovalo na náš svět. Cítí její vůni, slyší tlukot jejího srdce, cítí její výdechy na své tváři. Tělo matky má také ideální teplotu pro své miminko - dokáže jej zahřát i ochladit. Po určitou dobu je matka a miminko jako nerozdělitelný celek. Pouze dohromady se chovají přirozeně a reagují na sebe vzájemně. Díky tomuto spojení se miminko může zdravě vyvíjet a prospívat.

Kde žije nejvíce nespokojených rodičů?

V Evropě a Americe. Proč? Protože jsou jim nejvíce odebírány rodičovské kompetence. Rodiče jsou od počátku těhotenství až po dospělost dítěte přesvědčováni o tom, že nejsou dostateční pro výchovu a rozhodování o svých dětech. Získávají tak potřebu hledat odborníky na veškeré situace s dětmi. Už v těhotenství jsou ženy strašeny, že jejich tělo není dost dobré na to, aby porodily své miminko. U porodu jim je říkáno, co a jak mají dělat a do porodu je zasahováno. Po porodu jim je miminko odebráno a někdo jiný je učí, jak se mají o své dítě starat (jak ho koupat, přebalovat, kojit, jak s ním manipulovat apod.)

Všechny tyhle věci matka umí. Ona ví, jak se postarat o své miminko. Ví, co její miminko potřebuje a dokáže rozpoznat jeho potřeby a reagovat na ně.

Není třeba ženám říkat, co mají dělat, ale podporavat je v tom, že jsou schopné a kompetentní se o svá miminka samy starat.

Dalším důvodem nespokojenosti rodičů jsou již zmíněná nereálná očekávání, která naše miminka nejsou schopna naplnit. To přivádí rodiče k pochybování o vlastním dítěti. Přitom mají doma naprosto běžné, zdravé a prospívající miminko.


V dalším článku o dětském spánku se podíváme na to, proč jsou metody vyplakávání pro miminka škodlivá, jak se u toho miminko cítí a proč je společné spaní dětí a rodičů naprosto přirozené.