DĚTSKÝ SPÁNEK - 2. díl

03.01.2020

"Nechte své miminko vyplakat, aby se naučilo usínat samo."

"Když se miminko vzbudí, nechoďte k němu, aby se naučilo samo uklidnit a znovu usnout."

"Vaše miminko už by mělo prospat celou noc."

Metody vyplakávání miminek

Spousta rodičů se dřív nebo později setká s doporučením, aby nechali svá miminka vyplakat a trénovali je tak k samostatnému usínání nebo lepšímu spánku. Můžeme se setkat také s tzv. Estivillovou metodou, neboli metodou kontrolovaného pláče.

Co se děje, když necháte miminko plakat o samotě? Vyplavuje se mu hormon kortizol (stresový hormon). Tento hormon způsobuje poškození mozku a to nenávratně. Pokud je hladina kortizolu u miminka dlouhodobě vysoká, může způsobovat v dospělosti chronické deprese. Vyplakávacími metodami je také narušována důvěra mezi rodičem a dítětem, které na vás spoléhá.

V kůži miminka

Představte si, že jste zcela odkázání na pomoc někoho jiného. Neumíte se sami najíst, napít, převléci, dokonce ani hýbat. Je noc. Vzbudíte se v temné chladné místnosti, úplně sami. Bojíte se a začnete volat o pomoc. Ale nikdo nepřijde. Máte strach o život. Bojíte se, že přijde predátor a usmrtí vás. Pak přijde vaše pečující osoba. Hurá. Ta vás ovšem pouze přikryje peřinou, řekne, abyste spali a odejde. A vy máte stále strach. A třeba i žízeň, chcete obejmout, pohladit, je vám zima, ale vaše potřeby jsou nenaplněny. A takto se to opakuje i několikrát za noc. A další noc znovu a znovu. Až se "naučíte" se uklidnit sami. Záměrně je slovo "naučíte" v uvozovkách. Vy se to totiž nenaučíte, ale rezignujete. Protože víte, že na vaše volání stejně nikdo nepřijde. Ztratíte tak základní jistotu a důvěru ve vaši pečující osobu.

Společné spaní

Společný spánek s rodiči je pro miminko naprosto přirozený. Je to vlastně něco, co miminko očekává. Díky společnému spánku se miminka budí 2x více než miminka, která spí ve své vlastní postýlce. Miminko maminku cítí, napojí se na její dech a je mu regulována tělesná teplota. Společný spánek je výhodný i pro rodiče. Mají svá miminka u sebe, tudíž jsou schopni reagovat na jejich potřeby mnohem rychleji než rodiče, kteří spí jinde. Společné spaní je důležité i pro dlouhodobé udržení laktace - v noci má žena 3x vyšší hladinu prolaktinu než ve dne. Proto by se mělo miminko kojit dle svých potřeb i během noci a neměl by být jeho spánek uměle prodlužován (zavinovačky, dudlíky, separace apod.)

Monitor dechu

Monitor dechu je pomůcka, která má odhalit, kdyby miminko přestalo dýchat. Jeho používání je určitě na místě, pokud spí miminko ve své vlastní postýlce. Pokud spí ale miminko s rodiči, nejlepším monitorem dechu je právě samotný rodič. Miminko dýchá téměř synchronně s matkou a když spí přímo vedle matky, tak vdechuje vzduch, který má vyšší obsah oxidu uhličitého (který matka vydechuje), což jej nutí se častěji nadechovat a nedochází tak ke spánkové apnoe. Pokud spí miminko s vámi a i tak byste chtěli monitor dechu používat, můžete použít malý monitor, který se připíná například na plenku.


V dalším článku o dětském spánku se budeme věnovat tomu, jak by miminko mělo spát, rizikům společného spaní s dětmi a syndromu náhlého úmrtí kojence neboli SIDS.