JAK DLOUHO ZŮSTAT V PORODNICI?

19.07.2019

Jak dlouho "musí" žena s miminkem zůstat v porodnici? 

Záměrně jsme dali slovo musí do uvozovek. To, jak dlouho zůstane žena v porodnici, je pouze na ní. V České republice je doporučovaná doba hospitalizace po porodu 72 hodin. Je ale opravdu jen doporučovaná, nikoliv povinná. Žena a miminko musí zůstat jen ve výjimečných případech, jako je například akutní ohrožení života dítěte. V případě, že je ona i miminko v pořádku, může kdykoliv svobodně odejít. Nemocnice není vězení, to je dobré si uvědomit. 


Proč odejít dříve?

Důvody, proč chtějí ženy odcházet domů dříve než za 72 hodin je mnoho. 

Necítí se v nemocnici komfortně. Chtějí co nejdříve za starším sourozencem. Nevyhovuje jim režim porodnice. Chtějí kojit a dostává se jim poškozujících informací. A mohli bychom jmenovat stovky dalších.

Ať už má žena důvod jakýkoliv, měla by vědět, že může i s miminkem nemocnici svobodně opustit kdykoliv bude chtít. Nepotřebuje žádné povolení, papíry, podpisy ani nic jiného. Pokud tak učiní, a odejde dříve než za 72 hodin, jde o takzvaný ambulantní porod. Projevem dobré vůle ženy může být podepsání reversu. Jde o vyjádření nesouhlasu s poskytnutím péče, v tomto případě nesouhlas s hospitalizací. Podpis reversu není propustkou z porodnice. Rodiče s miminkem mohou odejít i bez jeho podpisu.


Proč zůstat?

Zůstat v nemocnici po porodu 72 hodin má i své výhody. 

Jsou zajištěna veškerá vyšetření novorozence, nemusíte již nikam s miminkem jezdit. Stejně tak je postaráno o vaši stravu. V případě, že by došlo ke zdravotním komplikacím na straně matky nebo miminka, jste v nemocnici a tudíž by se vám mělo dostat rychlé péče. 


Vy ale domů nemůžete, protože...

Vaše miminko nepřibývá na váze. Jeden z nejčastějších argumentů zdravotnického personálu proti opuštění porodnice. Nepřibývání na váze ale není stav ohrožující život miminka a tudíž není nutné setrvávat. Je zcela běžné, že miminka dosahují své porodní váhy až na dvou, třech týdnech života. Více se dozvíte zde.


Jak to chcete vy?

Ať už se rozhodnete zůstat v nemocnici 72 hodin a více nebo budete chtít odejít dříve, toto rozhodnutí by mělo být čistě na vás. Zvažte všechny klady i rizika s tím související. Nezůstávejte v porodnici pouze proto, že je na vás vyvíjen nátlak a protože je vám vyhrožováno. To samé platí i naopak. Neodcházejte z porodnice, pokud si tím nejste jisté a zůstaňte tak dlouho, jak je vám to příjemné. 


Chcete se dozvědět více o svých právech v porodnici? Přihlaste se na  "Předporodní kurz naruby" v Hradci Králové nebo si můžete zakoupit náš VIDEOKURZ, který můžete absolvovat z pohodlí domova.