JAK FUNGUJE KOJENÍ?

10.09.2019

Zamysleli nebo zjišťovali jste si někdy, jak kojení vlastně funguje a co se při něm děje? Pojďme se na to podívat.

Kojení funguje díky hormonům. Ke kojení potřebujete tedy pouze sebe a své miminko. Nic jiného není třeba.


Hormony

Jaké hormony tedy ke kojení potřebujeme?

 • PROLAKTIN

Tento hormon může za to, že se mléko tvoří. Vzniká v mozku a určitou hladinu prolaktinu máme celý život, ale v těhotenství stoupá a vrcholu dosáhne po porodu a poté při kojení. V noci je jeho hladina 3x vyšší než přes den, proto je noční kojení velice důležité pro dlouhodobé udržení laktace.

 • OXYTOCIN

Vypuzovací hormon, hormon lásky. Vzniká při kontaktu s jinou osobou, v tomto případě s miminkem, ale také při pomyšlení nebo dívání se na miminko. Proto je kontakt kůže na kůži v prvních dnech života velice důležitý pro nastartování laktace. Stejně jako prolaktin je oxytocin vytvářen v mozku. Oxytocin dosáhne nejvyšší hladiny 1,5 - 2 minuty po začátku kojení a uvolňuje se ve vlnách. Miminku tak mléko nikdy neteče konstantně. Dochází tedy k mylnému předpokladu, že žena nemá mléko, když miminko "dudá" na prázdno. Je to ale pouze proto, že čeká na oxytocinovou vlnu, aby se mléko spustilo. A dále díky "dudání" stimuluje prsa a podporuje tak laktaci.

 • DOPAMIN

Tento hormon může za to, že je ženě při kojení dobře a navazuje tak vztah se svým miminkem.


Aby kojení dobře fungovalo, je potřeba, aby tyto hormony byly v rovnováze. Jakmile se hormonální rovnováha naruší, může dojít k problému s kojením a třeba i snížení laktace.


Trocha fyziologie

Žena má v prsou mléčné žlázy, které ústí do bradavky. Tyto mléčné žlázy jsou tvořeny hroznovitými váčky, kterým se říká alveoly. Váčky jsou vystlány laktocyty, které díky prolaktinu produkují mléko. A kolem laktocytů jsou myoepiteliální buňky, které se díky oxytocinu stahují a vypuzují tak mléko ven.


Snížení laktace

Vlivem některých okolností může dojít k postupnému snižování laktace. Co může být příčinou snižování laktace?

 • kojení v intervalech a omezování kojení

 • absence kontaktu

 • používání separačních pomůcek (více o separačních pomůckách ZDE)

 • stres

 • zdravotní stav matky nebo dítěte


Zvýšení laktace

Laktace jde samozřejmě i navyšovat, pokud má žena pocit, že mléko ubývá. Jak na to?

 • kontakt kůže na kůži

 • časté přikládání miminka k prsu

 • společné spaní

 • pečlivě vyprazdňovat prsa (je možné i odstříkat/odsát)

 • střídat prsa při kojení

 • nepoužívat žádné separační pomůcky (dudlíky, flašky, zavinovačky...)


Bylinky a homeopatika na podporu laktace

K navýšení laktace lze samozřejmě použít také homeopatika nebo směsi bylin. My je ovšem nedoporučujemeProč? 

Jak jsme již psaly na začátku, kojení je především o souladu hormonů. Všechny tři hormony (prolaktin, oxytocin, dopamin) musí být v rovnováze, aby kojení fungovalo tak jak má. 

Při užívání homeopatik nebo bylin dochází k nadprodukci hormonu prolaktinu, který bude tvořit mléko ve velké míře. Hormony oxytocin a dopamin ovšem zůstanou v nižší hladině. Dojde tedy k extrémní produkci mléka, ale žena nemusí při kojení pociťovat pozitivní emoce a dokonce jí kojení může začít vadit, což může vést k předčasnému odstavu. Další nevýhodou je, že tyto podpůrné prostředky mohou mít i vedlejší účinky jako nadměrné pocení, průjmy, bolesti hlavy, nespavost atd. Ženy se mohou na těchto "berličkách" stát až závislé a ztratit tak pocit, že jsou schopny nakojit své dítě i bez nich.

Můžete se setkat dokonce s doporučením užívání léku, který má údajně laktaci navýšit. Tento lék je na předpis, vzniká na něm závislost a primárně je určen na léčbu zvracení, průjmů a jiných žaludečních potíží. Doporučujeme se jakýmkoliv lékům na podporu laktace vyhnout a záměrně tedy neuvádíme název daného léku. Jak jsme již psaly výše, ke kojení opravdu nepotřebujete nic jiného než sebe a miminko.


Více se o kojení můžete dozvědět na našem kurzu "Co vám o kojení neřekli?" nebo v našem VIDEOKURZU, který můžete absolvovat z pohodlí domova.