JAK NA PRVNÍ PŘÍKRMY?

10.09.2019

"Miminku už je půl roku, už byste měla začít s příkrmy."
"Na roce už by mělo dítě mít jedno jídlo denně nahrazeno tuhou stravou."
"Ve čtyřech měsících je imunologické okno, zaveďte miminku problematické potraviny."


Kdy začít zavádět příkrmy?

Kdy zavést příkrmy je mezi maminkami velké téma. Světová zdravotnická organizace doporučuje začít zavádět příkrmy od ukončeného 6.měsíce. Je to ale pouze doporučení. Každé dítě je jiné a je tedy potřeba reagovat na jeho potřeby.

Je dobré pozorovat, zda vaše miminko už jeví zájem o jídlo či nikoliv. Některé děti se natahují po jídle už v 5. měsíci, jiné až na roce půl. Stejně jako má každé dítě svoje tempo ve vývoji, má ho i v jídle. Je dobré neplést si zájem dítěte o vás a předměty, které používáte s opravdovým zájmem o jídlo.


Jak tedy příkrmy zavést?

Pokud se vaše miminko začíná natahovat po jídle a strkat si samo jídlo do pusinky, je načase začít s příkrmy. Ale jak to tedy udělat? Mixovat, nemixovat, krmit, nekrmit, s čím začít?

My doporučujeme zavádění příkrmů skrz BLW metodu (Baby led weaning)

Jde o to, že miminko si samo řekne, kdy chce s příkrmy začít. Většinou to bývá právě ve chvíli, kdy se po jídle natahuje a je schopno ho uchopit a samo dát do pusinky. Miminka, která ještě nesedí se krmí v klubíčku na klíně nebo na zemi v poloze na bříšku

Samotná metoda spočívá v tom, že miminku nabídnete více variant a ono si samo vybere, co chce zrovna jíst. Většinou se začíná vařenou nebo na páře udělanou zeleninou - dýní, brokolicí, bramborem, batáty, mrkví apod. Je dobré ji podávat tak, aby ji dítě mohlo lehce uchopit - ve tvaru hranolek či na růžičky

Díky této metodě může dítě jídlo zkoumat - jeho textury, barvy, chutě a tvary. Trénuje si tak jemnou motoriku. Navíc díky tomu, že jídlo v puse rozžvýká, více slinní a tak se mu jídlo lépe tráví. Tím, že necháte jídlo zcela na dítěti, cítí vaši důvěru v něj. A to je další krok pro budování vztahu mezi vámi.


Nutno také říci, že tato metoda by se měla praktikovat, pokud kojíte. Příkrmy je vhodné zavádět pod ochranou kojení a ochutnávání jídla (zejména ze začátku) by mělo být pouze doplňkem. A jak už bylo řečeno, každé dítě je jiné a o jídlo může mít zájem velice brzy nebo také o dost později. Pokud kojíte a nijak kojení neomezujete, není třeba stresovat se tím, co a kolik toho dítě snědlo. Prostě ho necháte jíst podle jeho potřeby. Je to velice osvobozující hlavně pro vás jako pro rodiče. Opravdu není potřeba nic řešit. Díky této metodě zavedení příkrmů má většina dětí kladný vztah k jídlu a jsou méně vybíravé, co se týče potravin.

Při této metodě se stravujete společně s miminkem. Ať už společně z jednoho talíře nebo každý ze svého. Je to pro miminko začlenění do běžného života a díky pozorování rodičů u jídla se také učí jak stolování probíhá.


Máte pochybnosti?

Nejčastější otázkou rodičů bývá "Co když se dítě začne dusit?". Ano, možné to je. Ale děti mají velice silný dávivý reflex. Do pár vteřin většinou dítě kus vykašle samo. Zde hezky funguje pravidlo pěti vteřin. Pokud se miminko zakucká, začněte počítat do pěti. Pokud by miminko do této doby jídlo nevydávilo, je nutno zasáhnout. Děje se to opravdu velmi málo. I z těchto situací se dítě poučí a příště jídlo více rozkouše.


Právě díky respektování tempa dítěte se rapidně zmenšuje pravděpodobnost, že by se dítě odstavilo od kojení kvůli rychlému zavedení příkrmů.


Nechceme tím říci, že jedině toto je správná cesta, jak příkrmy zavést. Ať už se rozhodnete příkrmy zavést jakkoliv, je to na každém z nás. Naše doporučení je, abyste respektovali tempo dítěte a zbytečně nestresovali je i sebe.


Více o této metodě se dozvíte na našem kurzu "Co vám o kojení neřekli?" nebo v našem VIDEOKURZU.