JAK SI VYBRAT PRVNÍ ŠÁTEK?

23.07.2019

Chcete si usnadnit začátky s miminkem a rozhodli jste se, že ho chcete nosit v šátku? Ale na trhu je toho tolik, že nevíte, který si vybrat? Pak vám může pomoci náš článek.

Výběr prvního šátku může být pro začátečníka španělskou vesnicí. Rodiče bez předchozích zkušeností s vázáním může nevhodně zvolený šátek od nošení dokonce odradit . V případě, že při výběru šlápnete vedle, nemusí se nošení líbit ani vám ani miminku. Pojďme se tedy podívat, jak na to.


1.     velikost šátku 

Neboli jeho délka. Velikost si volíte na základě vaší konfekční velikosti. Číslují se 2-8. Pokud budete nosit miminko v běžných úvazech, platí následující číslování:

  • do 38 - velikost 5

  • 40-44 - velikost 6

  • nad 44 - velikost 7

Nejuniverzálnější je velikost 6 (cca 470 cm). Pokud jste štíhlejší postavy, postačí vám velikost 5 (cca 420 cm).

A co když nebude nosit jen jedna osoba? Pokud se chystáte pořídit jeden šátek pro více lidí s různou konfekční velikostí, vždy se řiďte člověkem, který má tuto velikost největší. Delší šátek totiž může použít i člověk drobnější postavy, kdežto naopak neuspějete.

Kratší šátky, jako velikost 2,3 a 4, jsou šátky, se kterými se váže na záda. Lze je také využít při vázaní na bok za pomoci ring slingových kroužků. 

Pokud budete vázat dvojčata, zvolte šátek o velikosti 7 a více.


2.     materiál 

Pro začátečníky je vhodné vybrat si materiál, který se dobře dotahuje. Na novorozence se nejvíce doporučuje 100% bavlna. Je to proto, že je krásně měkký a poddajný a skvěle se dotahuje. Také se výborně přizpůsobí miminku. 

Konopí, len,vlna, repreve nebo tencel jsou do šátků přidávány pro zvýšení jejich nosnosti. Takové šátky jsou pak velmi pohodlné i při nošení starších dětí.

Příměs bambusu zajistí prodyšnost a hodí se tak pro použití v létě. Není tolik nosný, takže jej doporučujeme převážně pro malá miminka.


3.     gramáž 

Neboli váha šátku. Čím větší je gramáž šátku, tím je šátek nosnější a také tužší. Proto se pro začátečníky doporučuje nižší gramáž, aby se naučili dobře dotahovat.

Pravděpodobně si nevystačíte s jedním šátkem na celé nosící období. Na větší, už třeba běhající děti, je pohodlnější nosítko, které nemusíte nijak uvazovat, stačí jen zapnout přezky. Pokud byste ale i na větší dítko chtěli zvolit šátek, doporučujeme vybrat ten, který má příměs, což jej udělá více nosný.


Vždy je lepší vidět vše na vlastní oči a také zkusit. A to nabízí náš kurz "Jak na nošení dětí?", kde si můžete šátky a nosítka osahat, naučíte se základní úvazy, poradíme s nastavením nosítka, ukážeme si nosící oblečení a další vychytávky.