KDO JE LAKTAČNÍ PORADKYNĚ?

19.07.2019

Být laktační poradkyně není práce. Je to podpora, sdílení a pomoc. Tak to vnímáme my. 

Laktační poradkyní může být žena, která děti má, ale také nemusí. Mít ale vlastní zkušenost s kojením je obrovskou výhodou. Nemusí mít za sebou tisíc kurzů o kojení, ale musí mít jednu důležitou schopnost - empatie a umění ženu podpořit. Je samozřejmě důležité, aby měla povědomí o tom, jak kojení funguje, jak navýšit tvorbu mléka, co tvorbu mléka ovlivňuje, jak pomoci při komplikacích atd. Ale ze své praxe víme, že 90% žen si ze všeho nejvíc potřebuje popovídat a dostat podporu v tom, že to co dělají, dělají dobře a že vše zvládnou.


Co poradkyně nedělá?

Laktační poradkyně by neměla sahat ani na maminku ani na miminko - měla by ženu podporovat v jejích mateřských kompetencích, ale pouze slovně. Laktační poradkyně by neměla soudit. Dále by neměla jednat z pozice moci - "Pokud to nebudete dělat takto, nebudete kojit.". Laktační poradkyně nesoudí, co je správně a co špatně - protože co je správně pro jednoho, může být špatně pro druhého. 


S čím může pomoci?

Laktační poradkyně by měla být schopna poradit i s dalšími tématy, které s kojením úzce souvisí - nošení v šátku, bezplenková komunikační metoda, zavedení příkrmů, odstav a další. Laktační poradkyně je také trochu psycholog, protože většina problémů s kojením je převážně v hlavě a pokud se přidají špatné a poškozujících informace, tak přichází trápení. 


Jak mi pomůže?

Je dobré si uvědomit, že laktační poradkyně není bůh. Spousta maminek se upne na návštěvu laktační poradkyně a věří, že mávne kouzelnou hůlkou a problém se vyřeší sám. Bohužel tomu tak není. Ta nejdůležitější a největší práce je vždy na mamince a miminku.


Jak poznáte dobrou laktační poradkyni? 

Ptejte se a zjišťujte. Vyžádejte si reference od maminek, které služby poradkyně využily. A v neposlední řadě, vám musí sednout lidsky.


Je samozřejmě lepší, když služeb laktační poradkyně využít nemusíte. Proto je dobré už v těhotenství se o kojení informovat. Na našem kurzu dostanete spoustu informací vedoucí k úspěšnému kojení. Máte zájem? Přihlásit se můžete zde nebo si zakupte náš VIDEOKURZ a absolvujte ho tak z pohodlí domova.