KDYŽ MALÉ DÍTĚ NEPOSLOUCHÁ

16.10.2019

Máte doma malé dítě, které se právě naučilo samo pohybovat a pořád někam leze, vytahuje věci ze šuplíků, tahá kabely ze zásuvky, vyndává vám věci z kabelky a okusuje kytky? Co s tím se pokusíme shrnout v dnešním článku.

Na začátek bychom rády řekly, že tohle není všeobecný návod, ale pouze náš názor a vlastní zkušenost. Vždy přihlédněte k tomu jaké je právě to vaše miminko.


Když dítě nereaguje na "NE"

Známe to asi všichni. Dříve nepohyblivé miminko, které zůstalo tam, kde jsme ho položili, se najednou začalo samo pohybovat po domácnosti. A chce poznávat. Úplně všechno. Ale to poznávání si většinou představuje trochu jinak než my. Mouku i cukr z šuplíku roztahá po celé kuchyni, rozhází hlínu z květináčů a rtěnka, kterou objevilo u nás v kabelce, je perfektní věc na malování po stěně. Snažíme se je od věcí odtrhávat, říkat "NE" a děláme naštvané obličeje. Ale ono to pořád ne a ne fungovat. Jakto?


Děti chtějí poznávat

A je to pro ně ohromně důležité. Když jim to umožníme, usnadníme nakonec život nejen sobě, ale naplníme i jejich přirozenou potřebu.

Na půl roce ani roce ještě nevědí, že na něco se "prostě nesahá". Že jim to může ublížit nebo vám to přidělá hodinovou práci s úklidem. Co tedy s tím?


Přizpůsobte svůj domov dětem

Přerovnejte kuchyň a do spodních šuplíků dejte třeba hrnce, vařečky nebo jiné věci, kterými si děti neublíží a jejich úklid vás nebude stát poslední zbytky sil.

Květiny umístěte do výšky. Jednou je zase budete moci vrátit na jejich původní místo, aniž by se z nich během minuty nepozornosti staly otrhané chudinky a hlína zdobila celý obývák.

Do spodních polic knihovny, kam dítě dosáhne, umístěte dětské hračky a knížky.

Dejte dítěti prodlužku, která nebude zapojená do elektřiny a učte ho jak ji používat. Do normálních zásuvek můžete v případě obav použít dětské záslepky.

Dejte dětem na hraní starou variantu čehokoliv, co je zajímá, ale vy jim to na hraní nechcete půjčit. Třeba telefon nebo klávesnici od počítače.

Udělejte krabici "nehraček". Dejte do ní vařečky, plastové kelímky, noviny, nepotřebné klíče, umělé kytky a podobné. Vytáhněte ji kdykoliv potřebuje dítě objevovat nebo ji nechte přístupnou kdekoliv. Nehračky můžete různě obměňovat, postačí vám věci, které máte doma.


To je všechno?

Ano. Malé děti opravdu nechápou zákaz, nerozumí proč si danou věc nepřejeme. Samozřejmě to ale neznamená, že jim to přestaneme vysvětlovat. Přemístěme problematické předměty, komunikujme s dětmi, nabídněme jim bezpečné "nehračky" a až přijde jejich čas, tak nám porozumí. Ani fyzické tresty v těchto situacích nepomohou. Děti na ně většinou nereagují. Nebo možná danou věc přestanou dělat, ale ne proto, že by pochopily proč si ji nepřejeme, nýbrž ze strachu. Ze strachu z bolesti, z odmítnutí a nejistoty.


Zajímají vás naše zkušenosti nebo názory? Záznam živého vysílání o výchově našich dětí si můžete přehrát zde.