KOJENÍ A CÍSAŘSKÝ ŘEZ

19.07.2019

"Po císařském řezu kojit nebudete."

"Po císařském řezu kojí minimum maminek."

"Kojit bez problémů můžete jen po přirozeném porodu."

Také jste už jste některou z těchto vět slyšeli? Hned si vysvětlíme proč jsou všechny lež.


Mlezivo

Mlezivo neboli kolostrum, se tvoří matce v prsou už od 15. týdne těhotenství. Díky tomu nezáleží zda porod proběhne přirozeně nebo císařským řezem. Mlezivo již v prsou je a jen tak se neztratí, protože jste porodila sekcí. Takže tady problém není.

Medikace při sekci

Na kojení nemá vliv medikace u císařského řezu. Dnes se již běžně používá anestezie, která je slučitelná s kojením. Medikace může pouze způsobit, že je miminko lehce utlumené a může se chtít přisát až později. Ovšem anestetika jako taková nezpůsobí ztrátu mleziva ani jiné potíže s ním. V medikaci tedy také problém není.

Bonding a samopřisátí

To co následuje po samotném porodu má na kojení velký vliv.  Jde o bonding a samopřisátí. To ale není ve většině porodnic po císařském řezu podporováno. Malé procento nemocnic umožňuje po porodu bonding miminka s tatínkem, což je dobré pro psychiku miminka, ale kojení to nepomůže. Jen hrstka českých porodnic položí mamince dítě na hruď ještě na operačním sále. Přitom bonding a samopřisátí je důležité právě pro bezproblémový start kojení. 

Co se děje po sekci? 

Císařský řez je velká břišní operace, takže žena není většinou schopná se o novorozené dítě starat sama. Matka je po porodu umístěna na JIP a dítě uloženo na novorozenecké oddělení. Co se s miminkem děje na sesterně? Většinou to rodiče ani nevědí. Dítě bývá umístěno na vyhřívané lůžko, dokrmováno umělou výživou a přinášeno jednou za 3-4 hodiny k matce na kojení. V takovém případě je opravdu možné, že se kojení nepodaří. Separace dítěte od matky v prvních dnech života totiž kojení a jeho start zásadně ovlivňuje. 

po císařském řezu je možné být s miminkem na jednom pokoji a začít úspěšně kojit. Jak? To se dozvíte na našem kurzu. Přihlásit se můžete zde nebo si zakupte náš VIDEOKURZ, který můžete absolvovat z pohodlí domova.