KOJENÍ A JÍDELNÍČEK

17.08.2019

"Při kojení nesmíte luštěniny."

"Vyhněte se při kojení perlivým nápojům."

"Nepijte kávu, pokud kojíte."

A mnoho dalších. Tyto rady mohou být dobře míněné, ale páchají více škody než užitku. Co tedy můžete a nemůžete doopravdy konzumovat pokud kojíte své miminko? O tom bude řeč v dnešním článku.

Je důležité, aby strava kojící ženy byla především pestrá. Pokud tomu tak nebude, její mléko bude stále stejně výživné, protože příroda neohrozí na vývoji malé miminko. Strádat ovšem začne žena a mohou ji potkat různé zdravotní komplikace pramenící z nedostatku vitamínů, minerálů a dalších látek.

Opravdu mohu při kojení jíst cokoliv?

Abychom lépe pochopili souvislosti je dobré si říct, že mateřské mléko se tvoří z krve.

Proto se po porodu opravdu nemusíte nijak omezovat a držet speciální diety. Neměňte vaše stravovací návyky preventivně, ale pouze pokud nastane problém.


Miminko hodně bolí bříško

První pomocí není omezení ve stravě.

Nejprve můžete vyzkoušet bezplenkovou komunikační metodu, která podporuje přirozené vylučování a tím pomáhá od bolestí.

Kojte miminko na požádání, peristaltika jeho střev nejlépe pracuje právě při kojení.

Noste miminko v šátku nebo ergonomickém nosítku.

Pokud nic z toho nepomáhá nebo se miminku dokonce ve stolici objevily hleny či krvavé nitky je vhodné zaměřit se i na stravu.

Nejčastěji miminka reagují na bílkovinu kravského mléka. Pak je třeba vyřadit vše s obsahem mléka a výrobků z něj. Než se změna ve stravě projeví může to trvat i několik týdnů, protože v krvi maminky mohou stopy přetrvávat delší dobu.

Potíže může způsobovat také sója, vejce, rajčata nebo hovězí maso. Problematických potravin je samozřejmě více a pokud má vaše miminko potíže, tak sledujte svou stravu i jeho stav a hledejte, co může být příčinou. Pokud si nejste jisté, můžete vyzkoušet eliminační dietu.


Kojení, pití kávy a neklidné miminko

Stejně tak jako dospělí i miminka mohou být různě citlivá. A platí to i pokud jde o kávu. Většině miminek nedělá problém, když maminka pije při kojení kávu. Jiným to ale vadit může. Opět platí pozorujte své miminko a jeho reakce a pokud se vám zdá, že mu káva ve vaší stravě nedělá dobře, tak ji vysaďte.


Perlivé nápoje při kojení

Jak jsme uváděli na začátku tohoto článku, mléko se tvoří z krve maminky. Drtivá většina miminek nijak nereaguje, pokud kojící maminka pije perlivé nápoje.


Kojení a nadýmavé potraviny

Cibule, zelí, luštěniny, květák, čerstvé pečivo a mnoho dalších. To, že daná potravina nadýmá někoho z nás neznamená, že se to projeví i u kojeného miminka. Opravdu platí, že co miminko to originál. Proto konzumujte vše na co jste zvyklé, nevyhýbejte se preventivně ani nadýmavým potravinám a pozorujte své miminko a jeho reakce.


Mějte na paměti, že vy i vaše miminko jste jiní než vaše teta a její Klárka a ti jsou zase jiní než vaše sestřenice z třetího kolene a její Pepík. Naslouchejte miminku, všímejte si signálů a preventivně neomezujte svou stravu.

Více o kojení, bezplenkové komunikační metodě, eliminanční dietě, alergiích u kojených dětí a o věcech s tím spojených se dozvíte na našem kurzu "Co vám o kojení neřekli" v Hradci Králové nebo si můžete zakoupit náš VIDEOKURZ a absolvovat ho tak z pohodlí domova.