KOJENÍ A NOŠENÍ DVOJČAT

17.08.2019

"Dvojčata kojit nebudete, vaše tělo nikdy nevytvoří tolik mléka."

"Kojit dvojčata je nemožné, tělo vytvoří mléko jen pro jedno dítě."

"Nosit dvojčata není možné, jsou moc těžká, budou vás bolet záda."

Takové věty určitě maminky dvojčat alespoň jednou slyšely. Je tomu ale skutečně tak?


Kojení dvojčat

Vaše tělo je schopno vytvořit dostatek mateřského mléka i pro dvojčata. To je fakt. Pokud vaše tělo bylo schopno dvojčata počít, odnosit a porodit, je také schopno je nakojit. Většina dvojčátek jsou tzv. "nedonošená", to znamená, že se rodí dříve než ve 40.týdnu. Čím více jsou miminka nedonošená, tím více se chtějí kojit a mají silnější sací reflex.

Můžete kojit každé miminko zvlášť nebo společně. Záleží, jak zrovna miminka chtějí. I zde platí, že je třeba kojit na požádání a nedodržovat žádné časové intervaly. Z počátku může být trošku náročnější vše sladit. Je dobré, když má žena někoho k ruce a může využít jeho pomoci. Pokud jste ale na miminka většinu dne sama, může vám fungování zjednodušit pár věcí:

  • udělejte si "kojící hnízdo"

Ideálně na místě, kde je vám dobře a které je vám pohodlné. Může to být pohovka, postel, křeslo, cokoliv.

  • mějte vše, co potřebuje, na jednom místě

Kojící polštář, látkovou plenu, deky, pití, jídlo, telefon, ovladač na televizi... Cokoliv, co byste mohla potřebovat. Pokud vám miminka u kojení usnou, pravděpodobně zůstanete na jednom místě delší dobu, tak ať máte vše potřebné,

  • zvolte si správnou polohu na kojení

I u dvojčátek existuje spoustu poloh, ve kterých je lze nakojit. Pokud se kojí zároveň, nejčastěji ženy využívají kojící polštář pro dvojčata. Ten mějte stále po ruce.


Nošení dvojčat

Stejně jako můžete nosit jedno miminko, můžete nosit i dvojčátka. Existují různé úvazy, díky kterým můžete nosit obě miminka najednou vpředu (resp. na boku) nebo jedno miminko vpředu a jedno na zádech. Pokud jste drobnější postavy, vystačíte si se šátkem velikosti 6 nebo 7, ostatní většinou využívají velikost 8.

Nejprve je vhodné naučit se vázat jedno miminko v úvazu "Kříž s kapsou uvnitř". Úvaz na dvojčata je totiž velice podobný. S jedním miminkem se lépe naučíte šátek dotahovat a vaše tělo si postupně zvykne na tuto zátěž.

Důležitý je také výběr šátku. Jaké máte možnosti?

  • elastický šátek

Je vhodný pro úplně novorozená miminka. Skvěle se dotahuje a přizpůsobí se miminkům. Velmi brzy ale budete muset přejít na jiný druh šátku, protože elastický šátek má malou nosnost. Je ale vhodný pro začátečníky, kteří si nejsou ve vázání úplně jistí.

  • pevný šátek ze 100% bavlny

Tento šátek se na miminka doporučuje nejvíce. Je dostatečně nosný, aby vám vydržel delší dobu, skvěle se dotahuje a je nenáročný na údržbu.

  • pevný šátek s příměsí

Čím budou miminka těžší, budete potřebovat nosnější šátek, aby vám nošení bylo pohodlné. To zajistí právě příměs jiného materiálu než je bavlna. Můžete volit ze spousty možností - vlna, tencel, len, hedvábí, bambus, konopí, kašmír, repreve. Všechny tyto příměsi zvyšují nosnost šátku, ale mají také svá specifika při údržbě, která je zpravidla náročnější.

Ať už budete nosit svá dvojčátka najednou či zvlášť, důležité je jim naslouchat a reagovat na jejich potřeby. Kojení a nošení vám může usnadnit žití i s jedním miminkem, natož když má žena dvě.


Pokud byste se chtěli o kojení a nošení dozvědět více, přihlaste se na naše kurzy.