KOJENÍ PO ROCE A JAK DLOUHO KOJIT?

17.08.2019

"Kojení dítěti po roce už nic nedává a bude akorát rozmazlené."

"Kojení po roce je zbytečné, mléko již není výživné."

Toto bývají nejčastější věty, díky kterým ženy kojení po roce ukončují. Je to ale tak a opravdu už kojení miminku po roce nic nedává? Pojďme se na to podívat.

Abychom lépe pochopili celý kontext, je potřeba si nejprve říci pár věcí o mateřském mléce:

 • tvoří se z krve matky

 • po ustálení laktace se tvoří přímo při samotném kojení, nikoliv předem

 • díky kontaktu slin miminka s matčinou bradavkou, ve kterých jsou receptory, se mléko tvoří přesně na míru miminku v tu danou chvíli

 • mateřské mléko má jiné složení ráno a jiné večer

 • v mateřském mléce matka předává miminku protilátky proti nemocem, které prodělává

Kojení po roce

Po všech těchto bodech si musíme uvědomit, že mléko má pořád pro miminko stejný význam ať mu je 1 měsíc nebo 2 roky. Úderem jednoho roku se mléko nijak nezmění. Miminko stále čerpá velké benefity jak po stránce nutriční, tak i psychické. A tím se dostáváme k "rozmazlování" kojením.


Mohu miminko kojením rozmazlit?

Tím, že budete miminko kojit i po roce, ho určitě nerozmazlíte. Kojení je pro děti potřeba kontaktu, důvěry, navazování vztahu, ujištění, tlumení bolesti a mnoho dalšího. Není to prostředek pro rozmazlení. Světová zdravotnická organizace doporučuje plně kojit do 6 měsíců věku dítěte a poté i s příkrmy do 2 let věku i déle.


Jak dlouho mám tedy kojit?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Nejprve je potřeba si uvědomit, že kojení je vztah dvou - matky a dítěte. A pokud kojení už z nějakého důvodu jedné straně nevyhovuje, je třeba to řešit. Stejně jako vše je i toto velice individuální. Jsou ženy, které budou rády kojit své dítě do 4 let, ale jsou také ženy, kterým kojení začne být nepříjemné třeba na roce a půl věku dítěte. Žena by se vždy měla řídit svými pocity a svojí intuicí. Nejprve je dobré zkusit kojení omezit tak, aby to bylo opět pohodlné pro obě strany. Je důležité s dítětem komunikovat, popisovat své pocity a vše mu vysvětlovat. Pokud se žena rozhodne z nějakého důvodu kojení ukončit úplně, mělo by to být její svobodné a informované rozhodnutí. Nikdo by ji neměl hodnodit ani soudit. Je ale faktem, že dlouhodobé kojení je dobré jak pro matku tak dítě.


Výhody dlouhodobého kojení

Kojení je pro matku prevencí proti rakovině vaječníků, dělohy a prsu, pro dítě zase prevencí obezity.

Díky kojení:

 • se miminku správně vyvíjí mozek

 • si miminko buduje imunitu

 • se snižuje riziko SIDS

 • dítě lépe zvládá stres

 • dostává na míru přesně to, co potřebuje

 • se snižuje riziko vzniku depresí a psychických poruch u ženy

Kojení má beze sporu spoustu výhod, na tom se dnes již shodují i vědci. Ať už se žena rozhodne kojit jakkoliv dlouho, každý den se počítá. Více o kojení se dozvíte na našem kurzu v Hradci Králové nebo v našem VIDEOKURZU, který můžete absolvovat z pohodlí domova.