KOMPLIKACE PŘI KOJENÍ

20.09.2019

Kojení je naprosto přirozené a nic ho nenahradí. Mohou při něm ale nastat určité komplikace. Pojďme si ukázat jaké a jak je řešit.

RAGÁDY

 • Co to je?

Otevřené ranky, které při kojení velmi bolí a krvácí. Mohou být způsobeny špatným přisátím miminka nebo kvasinkovou infekcí.

 • Co s tím?

Bolestivé kojení má vždy nějakou příčinu a tu je třeba řešit. Více o příčinách bolestivého kojení najdete zde. Je mnoho způsobů jak se ragád zbavit, ale vzhledem k individuálnosti jejich vzniku je dobré postup konzultovat s laktační poradkyní.


UCPANÝ MLÉKOVOD

 • Co to je?

Pokud je prso nedostatečně vyprazdňováno, může dojít k ucpání mléčné žlázy. Je to dost bolestivé a vyznačuje se bílou tečkou na bradavce. Vzniku ucpaného mlékovodu lze předcházet tak, že se kojení nebude nijak omezovat a miminku bude prs k dispozici na požádání.

 • Co s tím?

V takovém případě stačí prso nahřát a sterilní jehličkou bílou tečku propíchnout. Dojde k úlevě a zprůchodnění žlázy. Dále můžete zkoušet teplé a studené obklady a masáž prsou. Z prsu je vhodné i nadále kojit, aby docházelo k jeho uvolňování a vyprazdňování.


ZÁNĚT PRSU

 • Co to je?

Zánět neboli mastitida. Jedná se o pomnožení bakterií v prsu. Začíná jako chřipka - objeví se teplota/horečka, zimnice, bolest kloubů a svalů, velká únava a zavtrdlina v prsu. Prs je bolestivý, zarudlý.

 • Co s tím?

Jako první pomoc může sloužit tvaroh, slivovice nebo čerstvé bílé zelí. Na čistou látku přiložíte jednu z možností a aplikujete na postižený prs. Tvarohový zábal necháte působit do "zdrcnutí" tvarohu, zábal ze zelí necháte na prsu pouze dokud je zelí chladné, slivovicový zábal by měl působit přibližně hodinu. A co je nejdůležitější - kojit. Prso se musí vyprazdňovat, aby se v postiženém místě nehromadilo mléko. Dále doporučujeme vnitřně kapky z lichořeřišnice nebo cokoliv, co působí protizánětlivě. Velikou roli hraje také odpočinek, který je při mastitidě opravdu hodně důležitý. Pokud by zánět neodezněl do 48 hodin je potřeba navštívit lékaře, který vám předepíše antibiotika slučitelná s kojením. Jako rychlou pomoc můžete užívat paralen v běžném dávkování.


KVASINKOVÁ INFEKCE

Tomuto tématu jsme věnovaly samostatný článek, který si můžete přečíst zde.


SYNDROM BĚLAVÉ BRADAVKY

 • Co to je?

Jedná se o cévní křeč (spazmus). Vyznačuje se ostrou bodavou bolestí při kojení a po něm. Bradavka je po kojení bílá až namodralá a postupně se zase plní krví a zčervená. Většinou tímto trpí ženy, které jsou citlivé na chlad.

 • Co s tím?

Může pomoci užívání vitamínu B6 a také odvar ze zlatobýlu, kterým se bradavky potírají. Je možno prsy před kojením nahřát. Tento problém většinou vymizí do 6 měsíců věku miminka.


BOLESTIVÉ NALITÍ PRSŮ

 • Co to je?

Několik dní po porodu může dojít k bolestivému nalití prsů. Nejčastějším důvodem bývá nedostatečné vyprazdňování prsů nebo kojení v intervalech. Nalévání můžete předcházet kojením na požádání, kdykoliv miminko chce.

 • Co s tím?

Ať už k nalití dojde z jakéhokoliv důvodu, může vám pomoci tzv. květinková masáž. Mléko vždy odstříkávejte pouze do úlevy, aby nedocházelo k dalšímu navyšování laktace. Před kojením je možné prsy nahřát, aby se mléko lépe spustilo. Pokud i po kojení pociťujete bolestivé nalití prsů je možné ještě použít již zmíněnou květinkovou masáž.


GALAKTOKÉLA

 • Co to je?

Jedná se o mikrozánět na vývodu mléčné žlázy. Často je zaměňován s ucpaným mlékovodem, protože má podobné příznaky - bílá nebo žlutobílá tečka na bradavce.

 • Co s tím?

Na tento problém pomůže každému něco jiného. Doporučujeme nejprve zkusit propíchnout tečku a poté udržovat prs v čistotě, aby nedošlo k opětovnému zanítění. Dále vám mohou pomoci studené nebo teplé obklady a masáže prsou.


Další problémy, které vás mohou při kojení potkat probíráme na našem kurzu "Co vám o kojení neřekli". Přihlaste se na kurz v Hradci Králové nebo si zakupte náš VIDEOKURZ, který můžete absolvovat z pohodlí domova.