MIMINKO NEPŘIBÝVÁ DLE TABULEK

19.07.2019

"Miminko nepřibývá dle tabulek, musíte začít dokrmovat."
"Asi máte slabé mléko, bude potřeba podat umělou výživu."
"Zřejmě máte málo mléka, umělému mléku se nevyhnete."
"Zvažte miminko před a po kojení a pokud nevypije dostatek, dokrmte umělým mlékem."


Slyšely jste někdo tyto věty? Velice často je slýcháme od pediatrů, kamarádek nebo rodiny. Jak to tedy vlastně je? Pojďme se na to podívat.

Pokud miminko není nijak omezováno v kojení :

  • intervaly 
  • podáváním velkého množství příkrmů nebo vody
  • používáním dudlíku, lahve nebo jiných pomůcek 
  • separací a nedostatkem kontaktu

Tak můžeme s jistotou říci, že není maminka, která by pro své dítě neměla dostatek mléka.


Vážení před a po kojení 

Kojení není pouze o potravě a tak se miminko jednou nakojí na hlad, podruhé na žízeň a potřetí si nevytáhne skoro nic, protože si chtělo jen "zadudat" a být u vás. A je to naprosto v pořádku. Dospělý člověk jí a pije také dle svých potřeb a nikdo se ho nesnaží vměstnat do tabulek. Proč to tedy děláme s miminky? Navíc vážením před a po kojení je dítě oddělováno od matky a je to obzvlášť pro miminko zbytečný stres. Největší mínus tohoto měření je jeho nulová vypovídající hodnota.


Pokud chceme, aby vážení bylo k něčemu, je potřeba delší časový úsek - týden, měsíc ... Ale je potřeba si uvědomit dvě důležité věci:

  1. Kojené děti přibývají skokově.

            Jeden týden nenaberou téměř nic a další týden třeba 300g. A to je naprosto v pořádku. Děti mají                různá období - růstové spurty, separační úzkost, uvědomování se, objevování a podobné.  A toto              vše má na váhu vliv.

  1. Váha není jediným ukazatelem toho, že miminko (ne)prospívá. 

           Je třeba se na dítě koupat komplexně. Roste do délky? Roste obvod hlavičky? Dostatečně vylučuje?             Je celkově spokojené? Nemá propadlou fontanelu? Jak se vyvíjí? 


O těchto a mnoha dalších věcech se bavíme na našem kurzu "Co vám o kojení neřekli?". Pokud se chcete dozvědět více, můžete se přihlásit zde nebo si zakoupit náš VIDEOKURZ, který absolvujete z pohodlí domova.