NEPŘIBÍRÁNÍ MIMINKA PO PORODU

21.07.2019

"Vaše miminko nepřibírá dle tabulek, musíte v porodnici zůstat."
"Váha miminka neroste dostatečně rychle, dokrmujte umělou výživou."
"Miminko nevypilo dost mléka od vás, musíme dokrmit umělou výživou."

Tyto a další věty slýchá hodně maminek již v porodnici. Je tomu ale skutečně tak? Nemůžete odejít z porodnice, pokud miminko nepříbývá dle tabulek? Odpověď najdete v tomto článku

Teď se ale nebudeme věnovat právům v porodnici. Dnešní téma je (ne)přibírání miminka v prvních dnech po porodu.

Na obrázku vidíte, jak velký žaludek novorozenec má. Je opravdu malý, že? Stále se ale v některých porodnicích setkáváme s doporučením podat umělou výživu již několik hodin po porodu a to klidně v objemu 50 ml. Zcela zbytečně. 

Když žena odchází z porodnice, běžně 72 hodin po porodu, má miminko žaludek s kapacitou přibližně 20 - 30 ml, pro porovnání jde o velikost jahody. 

Mlezivo a úbytek hmotnosti 

Mlezivo obsahuje všechny potřebné látky pro miminko a je lehce projímavé, aby z těla co nejlépe odešla smolka, popř. přebytečný bilirubin. Ne nadarmo se mu přezdívá tekuté zlato, výživově jde o jednu z nejcenějších forem mateřského mléka. 

Mlezivo, které má každá žena ihned po porodu, ještě není tolik tučné. Proto je běžné, že miminko ztratí na váze. Zcela běžně jde o úbytek 10 - 20% z porodní váhy miminka. Zpět své váhy dosáhne po několika dnech až týdnech života. 

V prvních dnech je velmi důležité, aby byla maminka se svým dítětem co nejvíce v kontaktu a kojila miminko kdykoliv. Nedodržujte žádné doporučené intervaly v kojení, mazlete se s miminkem tělo na tělo a nedoporučujeme v těchto dnech používání pomůcek ke kojení. 

Kojení a tabulky

Každé dítě je originál. Kolikrát už jste tuto větu slyšeli? Nejspíš mnohokrát a platí to i zde. Každé miminko přibývá na váze vlastním tempem. Pokud je miminko kojeno bez omezování, bez pomůcek ke kojení a je v dostatečném kontaktu s maminkou, tak se nemusíme obávat. Mléko se tvoří dle potřeb miminka a tělo matky je schopno vytvořit dostatek kvalitního mléka k jeho nakrmení. 

Je běžné, že kojené děti přibývají na váze skokově. Jeden měsíc pár gramů a další klidně stovky. A je to zcela v pořádku. Někdy vyrostou do délky o 5 centimetrů, jindy sotva o 1. I to je normální. 

Zpozornět bychom měli až pokud váha dítěte stagnuje dlouhodobě nebo klesá. Pak je vhodná návštěva pediatra a laktační poradkyně.


Více se o mateřském mléce a dalších tématech spojených s kojením dozvíte na našem kurzu nebo ve VIDEOKURZU, který můžete absolvovat z pohodlí domova.