PROČ KLESÁ HMOTNOST MIMINKA PO PORODU?

10.09.2019

"Vaše miminko nepřibírá, musíte dát dokrm."
"Dokud vaše miminko nepřibere alespoň na porodní váhu, nepustíme vás domu."


Proč miminka po porodu ubývají na váze? A je to normální? Pojďme se na to podívat.


Úbytek miminka po narození je zcela normálním a běžným jevem. Když se miminko narodí, potřebuje se adaptovat na vnější svět.


Kolostrum

Kolostrum neboli mlezivo. První potrava miminka

Říká se mu tekuté zlato a tento název nedostalo jen tak. Jedná se o koktejl nabitý vitamíny, minerály, proteiny, stopovými prvky, růstovými faktory, protilátkami, imunoglobuliny a spoustu dalšího. 

Kolostrum významně ovlivní imunitu dítěte na celý život. Je lehce projímavé a málo tučné. A to je také ten důvod, proč miminka po porodu ztrácí na váze. Díky kolostru miminko vyloučí z těla smolku (první stoličku miminka) a také přebytečný bilirubin. 

Ledviny miminka v prvních dnech po porodu také nejsou schopné vylučovat velké množství tekutin, proto miminku stačí opravdu malé množství kolostra v prvních dnech života.


Velikým mýtem bývá informace, že mlezivo se začíná tvořit až po porodu. Není tomu tak. Tvoří se již od 16.týdne těhotenství a tak se žena nemusí bát, že by mlezivo neměla a nebyla tak schopna nasytit své miminko. 

Další obavou bývá to, že ho nebude mít dostatek. Kolostra má žena v prsu opravdu málo. Je to ale naprosto dostačující pro nasycení svého miminka. Proto se novorozenci kojí velice často, někdy nepřetržitě. Je to právě z důvodu toho, že mají malý žaludek, tudíž ho vypijí jen trošku a také proto, že je projímavé a vyloučí ho tedy velmi rychle.


Velikost žaludku

Když se miminko narodí, jeho žaludek je v prvních dnech veliký přibližně jako třešeň. To znamená, že pojme okolo 5 ml tekutiny. 

Zhruba třetí den, tedy den, kdy většinou žena s miminkem opouští porodnici, je žaludek veliký asi jako jahoda a pojme necelých 30 ml tekutiny

Tyto údaje nám ukazují, že opravdu nemusíme miminka ničím dokrmovat. Kolostrum jim plně stačí. Vlastně mu nemůžeme dát nic lepšího než naše mlezivo. Takto to příroda zařídila.


Dosažení porodní váhy

Každé miminko je jiné a stejně tak i to, kdy dosáhne porodní váhy. 

Některá miminka jí dosáhnou již třeba na týdnu, jiná až na třech. Je to velice individuální jako všechno ostatní. Váha miminka není totiž jediným ukazatel, že miminko prospívá. Miminko by mělo růst do délky, měl by růst obvod hlavičky, dostatečně vylučovat, nebýt apatické atd. O přibývání miminka po porodu se můžete dočíst více v našem dalším článku ZDE.


Závěr

Úbytek váhy miminka je naprosto fyziologický z výše popsaných důvodů. Není tedy třeba se stresovat tím, že miminko po porodu ubylo např. 10%. Je to naprosto v pořádku. U větších miminek, může být úbytek dokonce ještě větší. Je potřeba jen mít na paměti, že vaše mlezivo miminku stačí. 

Více o mlezivu se můžete dozvědět na našem kurzu "Co vám o kojení neřekli" nebo v našem VIDEOKURZU, který můžete absolvovat z pohodlí domova.