PROČ SE MIMINKO NEPŘISÁVÁ?

17.08.2019

"Miminko se nedokáže přisát, kojíme přes klobouček."

"Miminko se mi odtrhává od prsa, asi mám málo mléka."

"Miminko odmítá moje prsa, asi mám špatné bradavky na kojení."

Nepřisávající se miminko, odtrhávání od prsa, "odmítání" prsou. To jsou čím dál častější problémy, které ženy trápí. Proč tomu tak je?

Když se miminko nepřisává

Miminka se rodí se schopností kojit se. Je jim to dáno do vínku stejně jako dýchání, vylučování apod, není třeba je to učit. Prostě to umí. Proč se tedy některá miminka nepřisají a maminky sahají například po silikonových kloboučcích?


S největší pravděpodobností byl narušen nějaký přirozený proces. Ať už bylo zasahováno do porodu, došlo k separaci matky a dítěte, nedošlo k samopřisátí nebo do něj bylo nějak zasahováno. Pro úspěšný start kojení je třeba, aby miminko bylo okamžitě po porodu položeno na tělo matky a následně se samo přisálo. Většina miminek se přisaje do 45 minut po porodu, není to ale pravidlem. Některé děti potřebují jen víc času a trpělivosti. Důležitý je kontinuální kontakt kůže na kůži a nulová separace.


Co tedy dělat, když už k něčemu takovému došlo a chceme to napravit? Zopakujte si to, o co jste byli ochuzeni - bonding a samopřisátí. Lehněte si nazí s miminkem do postele, dejte si miminko na sebe a dejte mu prostor pro přisátí. S největší pravděpodobností se přisaje, ale může tomu předcházet pláč a vztekání. Miminko si zvyká na novou situaci, musí být u kojení aktivní, zapojuje své vrozené reflexy a jiné mimické svaly při kojení. A to se mu nejdříve nemusí líbit. Dejte mu čas a prostor se projevit, buďte trpěliví a nezlobte se na něj, pokud se mu to hned nepovede. Některé děti se přisají hned, jiným budete muset dát i několik dní.


Když se miminko odtrhává a "odmítá" prso

Miminko se přisává, chvíli se kojí, ale pak se začne odtrhávat od prsa. Žena si myslí, že odmítá její prsa nebo že má málo mléka a tímto to dává najevo. Není tomu tak. S největší pravděpodobností se pouze snaží zapojit své vrozené reflexy, ale není mu to umožněno.


Většina žen totiž kojí v horizontální pozici, tzv. na madonu. V této pozici se ale žena předklání nad své miminko a to nemusí vyvinou žádnou námahu pro to, aby se nakojilo. V případě, že se tedy miminko odtrhává, stačí pouze změnit polohu při kojení. Abyste lépe pochopili, co to jsou vrozené reflexy a mohli si tak dát vše do kontextu, přečtěte si tento článek. V tzv. savčí poloze může miminko tyto reflexy projevit a z odtrhávání a odmítání se najednou stává hledání. Miminka totiž potřebují být u kojení aktivní. Je to pro ně dost namáhavá činnost a proto u kojení většinou usínají.


Separační pomůcky a jejich vliv na kojení

Pro úspěšné kojení je nežádoucí hlavně na začátku používat jakékoliv separační pomůcky - dudlíky, savičky, stříkačky apod. Toto vše může narušit sací reflex miminka a problém s kojením může být na světě. Pro kojení je zapotřebí pouze matka a dítě. Tak to příroda zařídila. Proč nepoužívat např. silikonové kloboučky se dočtete zde. I samotné separační pomůcky mohou zapříčinit to, že se miminko nebude chtít přisát nebo bude prso odmítat.


Závěr

Pro úspěšné kojení je třeba co nejpřirozenější porod, okamžitý bonding a samopřisátí miminka. Dále je nežádoucí používat jakékoliv separační pomůcky, které mohou narušit sací reflex miminka. Chcete se o kojení dozvědět více? Navštivte náš kurz v Hradci Králové nebo si můžete zakoupit VIDEOKURZ, který můžete absolvovat z pohodlí domova.