PRVNÍ MINUTY PO PORODU

23.08.2019

Chcete se dozvědět co vás čeká po porodu? Co se děje ihned po narození miminka? 

Co je bonding a samopřisátí? Čtěte dál.

Tak, miminko je konečně tu.

Ale co bude následovat teď? Čekají nás nějaká vyšetření nebo vážení? Nebo budeme teď mít chvíli pro sebe? Jako prvorodička se těžko dostanete k praktickým informacím, které vás na první chvíle po porodu připraví. Tak jsme to pro vás dnes shrnuli my.


První chvíle po porodu

Po narození miminka vás čeká ještě porod placenty. Porod placenty není nijak bolestivý a nemusí přijít ihned po narození miminka. V porodnici nejčastěji čekají 45 minut, ale není výjimkou, že trvá déle než se placenta odloučí a porodí. V tuto chvíli už by miminko mělo být u vás a prožívat takzvaný bonding. Veškerá další vyšetření mohou počkat, vážení ani měření dítěte nemusí proběhnout ihned po porodu a lze jej o několik hodin posunout. Vyšetření novorozence pediatrem může proběhnout na těle matky během nebo po bondingu.


Co je bonding?

Jde o kontakt miminka s maminkou bezprostředně po porodu. Jakmile se miminko narodí, je položeno na matčino holé břicho. Následně se přikryjí dekou, nejlépe v červené barvě. Ta miminku simuluje prostředí dělohy a usnadňuje mu adaptaci na svět. A nerušený několikahodinový bonding může začít.

Proč je nyní bonding tolik skloňovaný pojem a objevuje se ve většině porodních plánu? Je totiž nesmírně důležitý.

Při bondingu se vytváří vazba mezi matkou a dítětem. V tuto dobu jste vy i miminko v neopakovatelném hormonálním rozpoložení, které podporuje vznik vzájemné vazby. Miminko se při bondingu adaptuje na svět, do kterého se narodilo, podporuje se jeho imunita a sžívá se s novou situací. Díky kontaktu "kůže na kůži" maminka předává dítěti bakterie z její pokožky a usnadňuje tak miminku fyziologickou adaptaci na nové prostředí.

Miminku se z hlavičky po narození uvolňují hormony, které podporují zamilovávání maminky do miminka. Dostatečný bonding je tedy také prevence poporodních depresí.

Ženy, kterým byl umožněn nepřerušený bonding s jejich novorozenými dětmi často hodnotí svůj porod jako hezký zážitek, jsou vnímavější vůči potřebám dítěte, lépe zvládají únavu spojenou s péčí o miminko a dobře se po porodu zotavují.

Bonding je také důležitý pro hladký začátek kojení. Při bondingu totiž dojde k takzvanému samopřisátí miminka.


Co je a jak vypadá samopřisátí?

Miminko, které je po narození ihned položeno na matku se dřív nebo později samo přisaje k prsu. Nepotřebuje k tomu téměř žádnou pomoc. Jak je to možné? Miminko na těle matky dokáže neuvěřitelné věci. Jde o jeho vrozené reflexy o kterých jsme se rozepsali zde.

Miminko se tedy samo "doplazí" z břicha matky až k prsu, najde bradavku a přisaje se. Maminka během samopřisátí leží nebo polosedí a pouze miminko jistí, aby nespadlo. Celý proces samopřisátí může trvat pár minut nebo několik hodin, záleží na mnoho faktorech, ale vždy je dobré být trpělivá a věřit miminku. Samopřisátí vám může velmi usnadnit začátky kojení a nastartování laktace. Opakem samopřisátí je přikládání miminka k prsu a nucení do kojení. To může způsobit více problémů než užitku a vždy je lepší projevit miminku potřebnou důvěru a nechat první samopřisátí po porodu v jeho režii.


Uvědomujeme si, že kojení není jenom o bondingu a samopřisátí a proto se můžete přihlásit na náš kurz "Co vám o kojení neřekli?", kde si povíme více nebo si můžete zakoupit náš VIDEOKURZ a vše si tak poslechnout z pohodlí domova.